Předchozí výzkumy v oblasti astrobiologie, tedy vědy zabývající se životem mimo Zemi, byly z velké části pokusy mechanicky aplikovat naše znalosti o životě na Zemi na obyvatele jiných světů, vysvětlil Sam Levin, jeden z autorů výzkumu. “Náš výzkum navrhuje jiný přístup: abstrahovat od ‘pozemských’ atributů a aplikovat evoluční teorii,” citují vědce webové stránky Oxfordské univerzity.
Podle autorů je vývoj života ve vesmíru určován stejnými procesy a mechanismy jako na Zemi, například přírodním výběrem. Na naší planetě se rozmanitost živočišných druhů zvýšila po významných evolučních “přechodech” z nižšího vývojového stupně na vyšší: příkladem je splynutí jednotlivých buněk v mnohobuněčný organismus. Teorie i empirická pozorování potvrzují, že takový přechod vyžaduje extrémní podmínky.
Pokud podobné evoluční procesy probíhají nejen na Zemi, lze s určitou pravděpodobností předpokládat, že evoluce na jiných planetách dá vzniknout obyvatelům podobným Zemi, domnívají se vědci.
“Nemůžeme říct, jestli mimozemšťané chodí po dvou nohách nebo mají velké zelené oči. Podle našeho názoru je však evoluční teorie jedinečným nástrojem, jak se pokusit pochopit, jak budou vypadat,” uzavřel Levin.
Autor: Petr V., zdroj: Cosmos magazine, Titulní obrázek: Pixabay.com / TheDigitalArtist