Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Z hmyzí říše: Kolik nohou má stonožka a co byste uzvedli se sílou mravence?

Třída hmyzu je neobyčejně bohatá na jednotlivé druhy, kterých obsahuje více než milion. Hmyz je možné najít ve všech oblastech na Zemi. Největší rozmanitosti dosahují tropické druhy hmyzu. Při takové obsáhlosti není divu, že se v tomto světě najde spousta zvláštností a zajímavostí.

Fyzické výkony, kterých je hmyz na rozdíl od člověka schopný

Zástupci hmyzu jsou obvykle malí tvorové, ale s velkou plochou svého těla. To jim dává do vínku schopnosti, kterých například člověk není vůbec schopen. No schválně, zkuste chodit po stropě jako moucha a nespadnout přitom na podlahu. Mouchy to dokážou, protože mají lehké tělo a speciálně upravené nohy. Některý vodní hmyz může chodit po vodní ploše, aniž by se potopil. Využívá k tomu rozdělení své nízké tělesné hmotnosti takovým způsobem, jenž maximalizuje povrchové napětí vody.

Mravenci a jejich obrovská síla

Je to neuvěřitelné, ale na jednoho člověka připadá asi 1,5 milionu mravenců. Přitom existuje více než 12 tisíc druhů mravenců, a to na všech kontinentech světa vyjma Antarktidy. Většina mravenců přitom žije v tropických oblastech, zejména v amazonském deštném pralese.

Na to, jak je mravenec malý, má obrovskou sílu. V poměru k velikosti jsou jejich svaly silnější než u většiny zvířat. Jejich sílu lze ukázat na tomto příměru: pokud byste měli svaly mravence, zvedli byste nad hlavu osobní automobil.

Co jste nevěděli o stonožkách

Málokterá stonožka má opravdu sto nohou. Jejich počet je obvykle lichý a pohybuje se od 15 do 191 párů. Na světě žije na 3 300 různých druhů stonožek. Najdete je všude kromě Antarktidy. Když se stonožka ocitne v ohrožení predátora, může uniknout obětováním několika svých nohou. Ty jí vždy dorostou nové.

Stonožky jsou noční tvorové a některé druhy si lidé doma chovají jako domácí mazlíčky v teráriu. Vyžadují krmení moučnými červy, šváby nebo cvrčky. Je třeba ale určité obezřetnosti, protože kousnutí od stonožky může způsobit zánět, modřiny, puchýře, a dokonce i gangrénu.

Jak by se vám líbilo v domácnosti chovat stonožku?

Autor: Monika R., redakce, zdroj: terro.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/Josch13